Какво знаем за сексуалното?

Психоаналитичната разработка на въпроса за жената, женската сексуалност и наслада е work in progress 3а Жизел Шабудез. Централно място в тази книга заема въпросът за кастрацията, основно понятие на психоанализата, разгледано през призмата на „лежащата под психичното естествена, биологична скала“ (Фройд). В тази логика детумесценцията е биологичен корелат на реалното сексуално прекъсване, а кастрацията се очертава като една възможност за субекта да признае другия, другостта и да намери път към нея.
Друг основен момент е влиянието на сексуалните закони върху липсата на биологична свързаност между мъж и жена, която Шабудез разглежда в една двойна перспектива на „ефект на езика върху тялото, но и на тялото върху езика“. Второто е по-малко отбелязвано и разработвано и авторката го прави един от предметите на тази книга.
В книгата е деконструиран и един основен мит за нашата култура – създаването на жената от една част на мъжкото тяло в Библията. Освен това психоаналитичният дискурс за ставането мъж и жена и логиката на тази сексуация са разгледани в техните отлики от съвременни феминистки и философски дискурси.
Аргументацията в книгата е разгърната постъпателно и детайлно, съобразно развитието на учението на големия френски аналитик Жак Лакан върху разликата между половете, насладата, фаличната логика и тази на „не-всеки“. Жизел Шабудез подема тези термини и понятия от Лакан, но ги разгръща, на места ги преобръща и така открива нови перспективи както за психоанализата, така и за възможностите за среща между двама.

Мимоза Димитрова