Видеоигрите. Опасната муза

Видеоигрите като художествен феномен вече повече от две десетилетия са предмет на теоретични изследвания. В България през тези години започнаха да се появяват магистърски програми, докторски дисертации, както и публикации в академични издания. Все пак струва ни се, че това е първото мащабно издание, занимаващо се с тази вече не толкова нова област. То е плод на общуването, обмена на идеи и съвместната работа между включените в него автори, както се вижда от солидния дял на диалозите.

А защо „Опасната муза“? Твърде често в публичното пространство (макар и може би със затихваща честота) текат дебати за негативното въздействие на видеоигрите, особено върху младежта, и твърде малко се говори за тях като за ново и мощно интегрално изкуство, което не е случайно и временно явление, а траен компонент на днешната и бъдещата култура. С този том се надяваме да разсеем поне част от битуващите опасения.

***
Сборникът съдържа публикации от Николай Генов, Димитър Данаилов, Роберт Матиас Ердбеер, Миглена Николчина, Северина Станкева, Еньо Стоянов

***
„Мащабна книга за едно ново изкуство.”
Камелия Спасова

„Смела, основополагаща и провокативна.”
Тодор П. Тодоров